Strona prywatna Krzysztofa Nagrodzkiego

Ktokolwiek wie...

Czas dopingujących okrzyków i haseł o „Unii bez tajemnic” kończy się. Dalsze operowanie sloganami i konkluzjami rodzi potężniejącą obawę przed oszustwem. Tysiąclecia. Wszak pamiętamy – dawał temu świadectwo również nasz Kościół - że:

-    Ojczyzna- Polska jest matką i jej winniśmy miłość.
-    Dziedzictwo duchowe narodu i suwerenność państwa, które stanowią obywatele dla realizacji dobra wspólnego, nie są na sprzedaż. Okupione zostały trudem, cierpieniami i życiem pokoleń naszych przodków.
Pamiętamy, że cywilizacja, w której przyszło nam – jak i wielu innym krajom Europy - funkcjonować od wieków, mimo różnych nawałnic i prób rozsadzenia; łacińska cywilizacja personalistyczna – próbująca harmonijnie łączyć sprawy ducha i materii, nie może zdrowo funkcjonować w symbiozie z innymi, np. o dominacji gromadnościowej czy sakralnej. Przy całym szacunku dla jej reprezentantów – braci w człowieczeństwie.
Nie jest również już tajemnica, iż:
-    Organizacja, zwaną Unią Europejską, wyraźnie i coraz szybciej ewoluuje w kierunku centralistycznego zarządzania i narzucania standardów gospodarczych, prawnych, moralnych członkom zbiorowości.
-     Żadne jednostronne, choćby najsłuszniejsze i najszumniejsze, deklaracje poszczególnych krajów nie wstrzymują zastosowania nadrzędnego prawa wspólnotowego. Egzekwowanego – w razie potrzeby- przed Trybunałem i organami wykonawczymi Unii.
-    Obecny układ sił w Brukseli czy Strasburgu, nie daje szans na powrót do nowoczesnej Europy, opartej o pamięć piękna i uniwersalizmu starych chrześcijańskich wartości, na których, z mozołem, nie bez dramatów, była budowana nasza cywilizacja. Lekceważony w tej podstawowej sprawie jest nawet głos Papieża i Watykanu – ostoi pamięci historii i pryncypiów.
-    Coraz bardziej świadomym tych zagrożeń jest Kościół, który głosem również Konferencji Polskiego Episkopatu, Rady Stałej i wielu hierarchów wyraża rozczarowanie oraz niepokój złowieszczymi trendami unijnymi w obszarze wiary, obyczajowości i sumienia.
Doświadczamy, że nasza gospodarka, otwarta umową przedakcesyjną, wyniszczana „niewidzialną- widzialną ręką rynku” staje się coraz bardziej obca, nieprzyjazna własnym obywatelom, swojemu narodowi. Niewiarygodne zaś jest dalsze łudzenie poprawą po tzw. wejściu, ponieważ:
-    Gospodarka unijna słabnie, a bezrobocie rośnie.
-    To mizerny i dziurawy budżet Polski ma finansować skarbiec unijny; z nadzieją, że uda się odzyskać -być może- więcej, niźli pierwej wpłaciło.
-    Polski rolnik jest bez szans na zdrową konkurencję i przeżycie, przy nierównym ustawieniu dotacji budżetowych w krajach Unii i w Polsce.
I na koniec:
-    UE nie jest unią celną, zatem handel międzynarodowy może odbywać się normalnie, na zasadzie dwustronnych korzyści. Tak samo jak ruch turystyczny.
-   Prawdziwe siły szybkiego i skutecznego reagowania obronnego ma NATO (którego jesteśmy członkiem); a przede wszystkim –Stany Zjednoczone.

W liście pasterskim na Wielki Post ks. abp Józef Michalik, wiceprzewodniczący Komisji Stałej Konferencji Episkopatu Polski napisał: „ ...boję się jedności sztucznej, pozornej, budowanej na woli silniejszego, bogatszego czy sprytniejszego. Jeśli w nowych strukturach nie będzie miejsca dla Boga i Jego przykazań, jeśli nowa Europa nie chce zagwarantować prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, albo prawa do obecności wiary, religii i Kościoła w życiu publicznym, to boje się takiej Europy i widzę, że tam nie ma miejsca i dla mnie. Ludzie takiej Europy, która nie chce zadeklarować szacunku wobec Boga i Jego praw, dają dowód pychy i niebezpiecznej zarozumiałości, burząc granice nieprzekraczalne, które wyznaczył nam, ludziom, Bóg”
Zatem, kto uświadomi naród, na czym polega owa „historyczna szansa”, dla której „nie ma alternatywy”? Czas nagli. Wybory tuż, tuż! Przeto ktokolwiek wie, niechaj się odezwie i jasno wyłuszczy. Argumentami intelektu, a nie kombinacją ironii, indoktrynacji i.... „cudem” przy urnie.

Publikacja: Niedziela nr 17 z 27 04 2003r

Copyright © 2018. All Rights Reserved.

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych